Temiz Enerji Daha Ucuz

TEMİZ ENERJİ DAHA UCUZ

Mannheim Üniversitesi’ndeki ekonomistler tarafından yapılan bir araştırma, temiz enerji kaynaklarının ve depolama sistemlerinin maliyetinin beklenenden daha hızlı düştüğünü gösteriyor.
Mannheim Sürdürülebilir Enerji Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, güneş modülleri veya yenilenebilir hidrojen gibi temiz enerji kaynaklarının ve depolama sistemlerinin maliyetleri çok daha hızlı düşüyor. “Kısa vadede temiz enerji hedeflerine ulaşılabilir mi?” Soruyu yanıtlamak için ekip, mevcut teknolojilerdeki iyileştirmelerin maliyeti düşürme hedefine ulaşmak için yeterli olacağını buldu.

Bu olumlu tahmin, güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerinin yanı sıra yeşil hidrojen üretiminin maliyetinin son on yılda beklenenden daha hızlı düştüğü gerçeğine atfedilirken, ekonomistler satın alma fiyatlarının ‘güneş modülleri, rüzgar türbinleri, pil teknolojisi ve elektrolizörler. Bu temelde, araştırmacılar ayrıca güneş ve rüzgar enerjisinden temiz elektrik üretmenin maliyetinin nasıl iyileştirildiğine ve yenilenebilir hidrojen üretiminin maliyetinin ne kadar düşürüldüğüne de baktılar.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.